Erasmus+ Belgie 2019 – 2022

Projekt Erasmus+ „European sustainable life – house and garden“

International exchange project – schoolyears 2019 – 2022

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 01-tiny-house-02a-1024x761.jpg.

Ostrava 20. – 28. 10. 2021 Gent 7. – 18. 3. 2022

No.: 2019-1-CZ01-KA229-061440

Web projektu

Webové stránky projektu

Videozáznamy projektu

Studentský film Ostrava

Studentské video Gent

Video – práce na oknech

Cílem projektu bylo naplánovat a postavit udržitelný malý dům. Malé domy kladou větší důraz na koncepci než na velikost, využívají víceúčelové funkce a multifunkční nábytek. Pro žáky je velmi užitečnou vzdělávací zkušeností takový dům navrhnout a postavit. Musí si vše důkladně promyslet a vymýšlet originální řešení. Projekt dá účastníkům možnost vyrobit reálné dílo, které aktivně podpoří ekologický a udržitelný život v jejich zemi, něco, co má i společenský přínos. Menší domy jsou levnější než větší, pokud jde o daně a náklady na stavbu, vytápění, údržbu a opravy. Nižší náklady na bydlení mohou být výhodné pro osoby starší 55 let s malými úsporami nebo pro mladé lidi, kteří začínají svůj dospělý život a potřebují dostupné bydlení, které nevyžaduje obrovské půjčky zatěžující jejich život na desítky let.

Projekt – plán realizace:

1. Účastníci pracovali zpravidla ve společných skupinách ze škol, kde každá skupina měla konkrétní úkol. Společná pracovní skupina stavěla udržitelný dům ve 2 krocích – zhotovila plány domu v České republice a postavila dům v Belgii.

2. Skupiny se nejprve připravily: prostudovaly tradice bydlení a hospodaření v jednotlivých zemích, seznámily se s udržitelnou výstavbou. Poté vytvořily plány domu různými způsoby – modelováním, kreslením, přípravou dokumentace pomocí CAD systémů v České republice, postavily udržitelný dům, zdokumentovaly proces a představily výsledky v Belgii.

Realizace projektu

Ve dnech 20. – 28. října 2021 se uskutečnila první fáze projektu. Belgičtí studenti v doprovodu svých učitelů přijeli do Ostravy a zde vytvořili společný plán a model udržitelného domu, který představili dne 27. října v Domě kultury Poklad v Ostravě Porubě. Přípravou na celé plánování bylo modelování z hlíny.

Studenti i učitelé se také seznámili s industriální architekturou Ostravy v Dolní oblasti Vítkovice a s lidovou architekturou ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Ve dnech 7. – 18. března 2022 proběhla druhá fáze projektu – stavba naplánovaného domu. Stavba probíhala pod vedením zkušených belgických učitelů.

Studenti i učitelé se pak zúčastnili také mnoha doprovodných aktivit:

  • návštěva „Tuin van Padua“ – cohousingový projekt s malými domky
  • teambuilding – chůze po ohni workshop
  • prohlídka města Gent s průvodcem – zaměření na architekturu
  • různé výtvarné dílny – hudba, bicí nástroje, měď, linoleum

Fotodokumentace

Plánování

Stavba

Ostrava

Gent