Hodina eurytmie pro rodiče

|

Dne 16.5.2023 v podvečerních hodinách měli učitelé a rodiče dětí z naší školy možnost se společně s paní Hankou Adamcovou naladit na společný rytmus ve formě pohybového umění s názvem „eurytmie“ (z řečtiny, eu = dobře, krásně, rythmos = pravidelný rytmus).  
Naše společná hodina byla přizpůsobena tomu, že jsme byli ve většině případů zatím eurytmií nepolíbení. Nepotřebovali jsme žádné speciální propriety, jen naši vůli, koncentraci a otevřené srdce. Souhru těchto tří aspektů jsme si v jedné z pohybových forem vyzkoušeli a snažili se v ní dosáhnout jejich rovnováhy. Ukázalo se, že to není nic jednoduchého, někdy nás totiž až přespříliš žene naše hlava a zapomíná přitom na vnímání srdce, jindy zase mohou přebujelé emoce ovlivnit naši schopnost čistého úsudku.  
Na závěr byl otevřený prostor pro otázky – rodiče se mohli doptat, jak může vypadat eurytmické cvičení pro děti nebo jak náročné je studium eurytmie. Na jejich otázky odpovídala kromě paní Adamcové i paní učitelka Kateřina Židková, která na naší škole vyučuje uměleckou výchovu a momentálně eurytmii studuje. Dozvěděli jsme se, že pravidelné opakování eurytmických forem může pomoct léčit tělesné i duševní neduhy a vyslechli si jednu z krásných průpovědí, kterou napsal Rudolf Steiner.  
Určitě budu mluvit nejen za sebe, když na závěr vyslovím přání, že by bylo krásné a obohacující, kdyby se taková událost ještě někdy v budoucnu opakovala. 

Bety Skladanová, asistentka pedagoga 9. třídy