Project Belgie

|

Projekt Erasmus+ 2019-1-CZ01-KA229-061440 European sustainable life – house and garden

Cílem projektu je naplánovat a postavit udržitelný malý dům. Malé domy kladou větší důraz na koncepci než na velikost, využívají víceúčelové funkce a multifunkční nábytek. Pro žáky je velmi užitečnou vzdělávací zkušeností takový dům navrhnout a postavit. Musí si vše důkladně promyslet a vymýšlet originální řešení. Projekt dá účastníkům možnost vyrobit reálné dílo, které aktivně podpoří ekologický a udržitelný život v jejich zemi, něco, co má i společenský přínos. Menší domy jsou levnější než větší, pokud jde o daně a náklady na stavbu, vytápění, údržbu a opravy. Nižší náklady na bydlení mohou být výhodné pro osoby starší 55 let s malými úsporami nebo pro mladé lidi, kteří začínají svůj dospělý život a potřebují dostupné bydlení, které nevyžaduje obrovské půjčky zatěžující jejich život na desítky let.

Projekt – plán realizace:

1. Účastníci budou pracovat zpravidla ve společných skupinách ze škol, kde každá skupina bude mít konkrétní úkol. Společná pracovní skupina bude společně stavět udržitelný dům ve 2 krocích – zhotoví plány domu v České republice a postaví dům v Belgii.

2. Skupiny se nejprve připraví: prostudují tradice bydlení a hospodaření v jednotlivých zemích, seznámí se s udržitelnou výstavbou a zahradničením. Poté vytvoří plány domu a zahrady různými způsoby modelováním, kreslením, přípravou dokumentace pomocí CAD systémů v České republice, postaví udržitelný dům, zdokumentují proces a představí výsledky v Belgii.

Realizace projektu

Ve dnech 20. – 28. října se uskutečnila první fáze projektu. Belgičtí studenti v doprovodu svých učitelů přijeli do Ostravy a zde vytvořili společný plán a model udržitelného domu, který představili dne 27. října v Domě kultury Poklad v Ostravě Porubě.

Studenti i učitelé se také seznámili s industriální architekturou Ostravy v Dolní oblasti Vítkovice a s lidovou architekturou ve Valašském muzeu vpřírodě v Rožnově pod Radhoštěm.